Decoupage a pletení z pedigu

Pro pletení z pedigu sjeďte níže

Decoupage (ubrousková technika) pro rodiče a děti

Pojďte si kreativně odpočinout a vytvořit originální dekorace z dřevěných polotovarů, které se společně naučíme dekorovat pomocí ubrousků. Techniku zvládnou i děti, decoupage je nedílnou součástí arteterapie a mohou si tak vytvořit něco pro sebe, dárek pro maminku, babičku, dědu nebo kamaráda. Dospělí budou mít možnost popustit uzdu své fantazie, procvičí ruce a mohou vytvořit nevšední výrobky, které nikde nekoupí.

"Kreativita je hrající si inteligence."

Albert Einstein


Termín: 6.11.2021

Čas: 10:00-13:00 (3 hodiny) nebo 14:00-17:00 (3 hodiny)

Určení: workshop je vhodný pro předškoláky, mladší i starší školáky a dospělé. Mladší děti od 3 let po zvážení rodičů, podle zručnosti dítěte.

Kapacita: 3-6 rodin (dítě nebo děti s doprovodem dospělých, nebo dospělý sám)

Lektorka: Hana Jiroušková

Cena: 1 358 Kč

Historie decoupage

Decoupage je nedílnou součástí arteterapie a využívá se hojně při tvoření s dětmi.

Mnozí si myslí, že tato technika je stará pár let, někdo si jí možná spojí s 16. stoletím. Ovšem první dochované předměty jsou staré více než dva tisíce let. Už staří nomádi tento styl uměli a potvrdily to nálezy z hrobky na Sibiři.

Velmi oblíbená byla ve 12. století v Číně. Rolníci za pomoci vystříhaných vzorů a výrazných barev zdobili okna, lucerny, dárkové krabice a další předměty. Z Číny se ubrouskování dostalo postupně přes Polsko do Německa.

Polské ženy se hodně podílely na rozvoji a zdokonalení decoupage. Právě tam se začal používat ke tvoření řasený skládaný papír. V té době se zdobilo nejvíce stylem skládání geometrických tvarů, z těchto obrazců tak vznikala zvířata a květiny.

Další vlna proběhla v 17. století, byla velice módní a používala se takřka na všechno. Hojně využívána byla lakýrníky, kteří zdobili nábytek v orientálním stylu, usnadňovalo jim to práci i náklady. Kreslíři začali vytvářet tisky, ze kterých se tvořily zajímavé výrobky. V této době byla decoupage velmi oblíbeným koníčkem ve vyšších vrstvách. Zdobila se díla slavných malířů a výsledná tvorba byla často nerozeznatelná od originálu.

V průběhu 18. a 19. století zažila decoupage rozkvět a nejvíce ve Francii. Na dvoře Luise XV. se dekorovaly krabice na klobouky, toaletní předměty, psací stoly, prádelníky, komody, almary, hodiny a další. Právě tomuto období vděčí decoupage za své jméno. Používaly se malby Bouchera, Wattera, Fragonarda, Reduta a dalších slavných umělců.

Pozdější Viktoriánská éra nebyla moc romantická, ale přesto se mladé dámy učily jak z obyčejného předmětu vytvořit krásnou dekoraci. Zdobila se zrcadla, almary, skříně, tapisérie, obrazy, rámy atd.

Rozmach decoupage ovšem nejvíce zajistila důvěrnice anglického krále Jiřího III. a královny Charlotty. Šarmantní slečna Mary Delainy žila v osmnáctém století a přátelila se také s Jonathanem Swiftem, Williamem Hogarthem a Josephem Bauksem. Překvapivé je, že se k ubrouskování dostala až v jednasedmdesáti letech. Její výtvory byly velice precizní, jednalo se o různé květiny a rostliny, vystřižené z tkaného a ručně barveného papíru. Tyto mozaiky získaly její jméno a dodnes jsou k vidění v Britském Národním muzeu. Slečna Delainy zemřela v 88 letech.

První kniha s návody na tvorbu decoupage vznikla v Londýně roku 1760 a jmenuje se "Dámská zábava aneb umění japonské, vyrobte si jednoduše". Obsahuje 1500 ilustrací od významných uměleckých kreslířů, návody, seznamy pomůcek, poučky o lacích, lepidlech a leštících technikách. Vydal ji tiskař Robert Xaver a stala se trhákem.

Dnes decoupage zažívá celosvětový návrat. V různých částech planety vznikají cechy, které sdružují dekupážisty z celého světa, např. Austrálie, Anglie nebo Japonsko. V Česku není bohužel žádný, zatím. První národní cech byl založen v roce 1972 v Americe.

Decoupage je jako móda. Každý rok má nové trendy a styly zdobení. Na trhu se stále objevují nové materiály a pomůcky, které rozšiřují možnosti tvoření. Decoupage se už dávno nemůže srovnávat s tím, jak se "lepilo" ve středověku. Jedná se o celosvětově uznávané umění, kterému se věnovaly významné osobnosti jako třeba Marie Antoinetta, Madame de Pompadoure, lord Byron, či Mattise a Picasso.

Veliká škoda je, že u nás doma, v České republice, bývá decoupage stále zaměňována s řemeslnou výrobou a je zastíněna jinými trendy kreativních činností. Ve skutečnosti se přitom jedná o velmi starodávné umění.


Pletení z pedigu

Proutěné výrobky mají dávnou historii a využívaly se v každodenním životě. Pletení z pedigu je relax a zábava, při kterém své myšlenky soustředíte pouze na pružné proutky, které vykouzlí krásnou dekoraci a praktického pomocníka v jednom. Naučíte se základní techniku pletení, kterou zvládne opravdu každý a v kombinaci s decoupage, budete mít možnost vytvořit si vlastní jedinečný výrobek, který udělá radost vám i vašim dětem.

"Fantazie je semínkem tvořivosti..."

Zdeněk Hanka


Termín: 13.11.2021

Čas: 10:00-14:00 (4 hodiny) nebo 15:00-19:00 (4 hodiny)

Určení: workshop je vhodný pro mladší a starší školáky a dospělé

Kapacita: 3-6 rodin (dítě nebo děti s doprovodem dospělých, nebo dospělý sám)

Lektorka: Hana Jiroušková

Cena: 1 889 Kč

Pedig 

Patří mezi nejrozšířenější materiál pro pletení proutěných výrobků. Jinými slovy je označován jako ratan, rákos nebo rotang. Veškeré varianty se vyrábějí z vnitřní části liánovité palmy zvané "Calamus rotang", která se nachází v Indii, Indonesii a na Sri Lance, odkud se ve velkém vyváží do celého světa. Ratanu roste více než 600 druhů, ale na výrobu pedigu se používají jen dva až tři druhy. Druhy vhodné na výrobu pedigu se pěstují většinou z uměle vysazených rostlin.

Pletení z pedigu je stále oblíbenější tvůrčí aktivita. Jeho popularita je stále větší i v České republice, kde se pletení věnuje mnoho tvůrčích osob. Důvodů, proč zvolit právě pedig je celá řada:

  • Má vynikající pružnost a je zároveň odolný

  • Jeho tloušťka je rovnoměrná

  • Jednoduše se barví a nátěr je relativně stálý

  • Může se dál dekorovat a zdobit pomocí decoupage (ubrouskové techniky)

  • Je vhodný pro pletení drobných dekorací i pro pletení košíků a táců

O lektorce Haně Jirouškové

Kreativitě se věnuji od dětství a vždy mě lákaly různé ruční práce, k čemuž mám velice blízko také díky tomu, že jsem dětství z části trávila na venkově, kde byly ruční práce na denním pořádku. Vždy mě fascinovala originalita a otisk tvůrce v každém výrobku. Mám ráda práci s lidmi a dlouho bylo mým povoláním pečovat o klienty různých společností, měla jsem možnost pomáhat a nacházet řešení různých situací. Na své první mateřské dovolené jsem objevila kouzlo volnočasových aktivit pro rodiče s dětmi. Navštěvovaly jsme s dcerkou výtvarný kroužek, kde jsem měla první možnost podílet se na tvoření s dětmi, předat jim své dovednosti, učit je novým věcem a pozorovat jejich bezbřehou fantazii. Poznala jsem díky tomu techniku decoupage - ubrouskovou techniku, které se věnuji již deset let a stále se v této oblasti vzdělávám. Miluji přírodu, tvoření z přírodních materiálů a především dekorování dřeva. Kromě "ubrouskování" se věnuji akvarelové malbě, kreslení, kaligrafii, pletení z pedigu a dalším kreativním činnostem.